zdjęcie losowe

1.jpg

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Sezon biegowy 2016 Drukuj
poniedziałek, 14 grudnia 2015 19:45

grupa_biegowa   Jeden sezon się kończy a kolejny zaczyna. Zapytajcie kogokolwiek kto biega, czy zauważa koniec sezonu? Treningi są nieco lżejsze zimą ze względu na aurę, długość dnia i nagromadzenie obowiązków związanych z końcem roku. Wielu z nas planuje kolejne biegi w nowym roku i myśli o rekordach – nowych wyzwaniach. To normalne dla każdego kto choć trochę poczuł przyjemność jaką daje długi wyczerpujący bieg. Dlaczego biegamy? Robimy to dla siebie. Po to aby poświęcić sobie czas, przebywać sam ze sobą i przezwyciężać swoje słabości. I jeszcze raz się zapytam - kiedy się kończy sezon? Z końcem roku? Z końcem lata? Wtedy kiedy z szortów przebieramy się w leginsy i długi rękaw (październik?), czy jak kończy się zima, na przełomie lutego i marca? Osobiście, jeszcze niedawno, treningi dzieliłem na sezony „nowych butów”. Nowe buty, nowy model, to był dla mnie nowy sezony. Prawdę mówiąc odbywało się to raz w roku, ale w „dzikim” terminie bo w połowie lata. Generalnie jestem zdania, że granice między sezonami biegowymi są zatarte. To jeden nieprzerwalny, długi sezon na realizację własnej pasji jaką jest bieganie. Wiem, że zrozumie to każdy, zwykły, codzienny biegacz taki jak ja.

   Zawsze jednak, niezależnie od sezonu, posługujemy się pewnym kalendarzem biegowym. Planujemy najbliższe biegi. Starty na różnych dystansach. Do pomocy mamy kilka portali biegowych np. www.maratonypolskie.pl (chyba najbardziej znany), www.bieganie.pl, www.maratony24.pl i wiele innych, w których przeglądamy kalendarze imprez biegowych. Jeżeli ktoś tak nie robi, a lubi biegać, to zapewne jest to tylko kwestia czasu. Wiemy już, że na niektóre biegi trzeba się zapisywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zaoszczędzić można wtedy na wpisowym a czasami po prostu zagwarantować można sobie start w ciekawej imprezie. Osobiście przyznam się, że mam już opłacone biegi z kwietnia i maja. Zachęcam wszystkich do korzystania z podobnych kalendarzy biegowych na którymś z portali www.

Planując „swój sezon” kierujemy się zapewne różnymi kryteriami. Jedni nie chcą wyjeżdżać, biegają gdzieś blisko, biorą udział w lokalnych imprezach (wbrew pozorom jest ich bardzo wiele). Inni wybierają tzw. biegową turystykę wyjazdową, czyli jeżdżą po całym kraju i startują w najciekawszych ich zdaniem biegach. Jeszcze inni szukają wrażeń na najcięższych trasach, na górskich szlakach, z plecakiem, po piasku wzdłuż morza lub nocą, albo w takim zwariowanym biegu pełnym kolorów (np. Kolorowy Bieg w pierwszym dniu wiosny w Koszalinie), czy w przebraniu Spartana lub Mikołaja. Bieżnia, bieg uliczny, bieg przełajowy, bieg górski, bieg ultra, bieg na orientację, Nordic Walking, 5km, 10km, półmaraton, maraton – totalny zawrót głowy. Niemniej jednak radzimy sobie z tym wszystkim doskonale.

Tu, w naszym rejonie Trójmiasta i okolic, fani ulicznych dziesiątek mają wielki wybór biegów. Począwszy od cotygodniowych treningów na krótszych dystansach, 5-cio kilometrowych miejskich Parkrun’ów (Gdańsk, Gdynia, Rumia itd), poprzez kilka dystansów 8-9 km organizowanych w różnych terminach w Sopocie i Gdyni, skończywszy na słynnych już 10-tkach tj. PKO Grand Prix Gdyni (Bieg Urodzinowy, Europejski, Świętojański i Niepodległości) lub Bieg Westerplatte itp. Jeżeli pokonaliście już kilka półmaratonów to czas zmierzyć się z królewskim dystansem maratonu: 42,195 km. W Trójmieście organizowane są dwa maratony: majowy w Gdańsku (PZU Gdańsk Maraton) i w sierpniu Maraton Solidarności (z Gdyni do Gdańska). Wytrwałych namawiam także do zdobycia Korony Maratonów Polskich (Maraton Dębno - kwiecień, Cracovia Maraton –maj, Wrocław Maraton – wrzesień, Maraton Warszawski – wrzesień, Poznań Maraton – październik). A może ktoś woli uciekać? Goniąca meta to wielkie przeżycie na Wings For Life World Run w Poznaniu w majowy weekend. No i coś dla przełajowców, promujących zdrowy styl życia i wyjątkowe miejsca fantastycznych Kaszub, ich unikatowe piękno, czyste i zadbane lasy, cudowne jeziora, fantastyczne krajobrazy regionu. To wszystko zobaczyć można uczestnicząc w dziesięciu biegach cyklu Kaszuby Biegają na różnych dystansach nie krótszych niż 10 km lub w Pucharze Bałtyku w Biegach (cztery 10-cio kilometrowe biegi przełajowe organizowane od kwietnia do listopada). Na koniec propozycja dla rekordzistów, za każdym razem zdobywających życiówkę. Koniecznie weź udział w październikowej Nocnej Ściemie w Koszalinie a półmaraton lub maraton pokonasz w czasie krótszym o 1 godzinę niż zwykle. Zrób to w nocy, w momencie przejścia na czas zimowy.

Jak widać propozycji dla zwykłego biegacza jest wiele. Długo się nie zastanawiaj – po prostu biegaj – to jest Twój sezon!

Poniżej przedstawiam skrócony kalendarz biegów na sezon 2016, który moim zdaniem może być interesujący dla amatorów biegania. W kalendarzu nie wyszczególniłem regionalnych imprez organizowanych w ramach popularnych cyklów Biegów Górskich, Kaszuby Biegają, Pucharu Bałtyku. Należą do nich miedzy innymi: Kolbudzka 10-tka, Żukowska 10-tka, Ćwierćmaraton Szwajcarii Kaszubskiej w Przodkowie, Sierakowicka 15-tka, Półmaraton Stolema Wdzydze Kiszewskie, Bieg Piaśnicki, Bieg Przyjaźni, Kaszubski Kaper, Kaszubska Piętnastka w Luzinie, Kaszubski Bieg Lesoków Szemudz, Pętla Tuszewska Matka – Lipusz, Bieg o Złotą Górę, Kaszubski Bieg w Rumii i Redzie, Biegi Górskie w Gdyni w Pustkach Cisowskich oraz przełajowe biegi w Gdyni, Jantar, Kolbudach i Łebie itd. Imprez tego typu jest wiele, a ich terminy podane zostaną już niebawem, na początku roku i dostępne będą na stronach internetowych organizatorów.

 

Kalendarz >>>

 

Zapraszam do biegania.

Snake

 
Mikołaje z KS "ISKRA" Drukuj
niedziela, 13 grudnia 2015 11:39

 mikolaje_4  XIII Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu już za nami. Na tegoroczny festiwal biegowy obejmujący półmaraton, bieg na dystansie 10 km i biegi dzieci na różnych dystansach, zapisało się prawie 6,5 tysiąca osób. Można śmiało przyznać, że toruński bieg Świętych Mikołajów jest najbardziej znaną imprezą biegową tego typu w Polsce. Organizatorzy jak co roku stanęli na wysokości zadania. W niedzielę 6-go grudnia prócz śniegu nie brakowało niczego. To była jedyna okazja żeby zobaczyć na własne oczy taką rzeszę Świętych Mikołajów stojących na linii startu na Rynku Starego Miasta w Toruniu. Można powiedzieć „morze Mikołajów”. W czapeczkę Św. Mikołaja i numer startowy 1 został przystrojony najbardziej znany Polski Mikołaj – Mikołaj Kopernik dumnie stojący ponad wszystkim na cokole w centrum Torunia.

Klub Sportowy ISKRA reprezentowali: na dystansie półmaratonu - st. chor. Mariusz Tołtyżewski (01:40:19), st. bsm. Damian Kaczmarek (01:50:09), Pani Katarzyna Śliwińska (01:55:55), kmdr por. Mariusz Wąż (01:59:37) oraz chor. Tomasz Głowacki (02:00:17); na dystansie 10 km - kmdr por. Dariusz Golonka (debiut z czasem 01:00:27). Jednak największe gratulacje należą się reprezentantom biegów dziecięcych. W Biegu Mikołajka dla dzieci na dystansie 60 metrów startowali: Lotar Golonka 4l. (zajął 3 miejsce w kategorii dzieci do lat 4) oraz na dystansie 800 metrów Paweł Głowacki 11l. (kategoria dzieci od 11 do 13 lat). Wyjazd do Torunia był zorganizowany. Naszym reprezentantom towarzyszyły rodziny i przyjaciele. Już w autokarze dzieci odwiedził Święty Mikołaj, który przyniósł wszystkim prezenty. Całej imprezie towarzyszyła przemiła atmosfera.

 

mikolaje_1mikolaje_2mikolaje_3mikolaje_5mikolaje_6mikolaje_7

 
Rekordy na półmaratonie i maratonie w Koszalinie Drukuj
wtorek, 03 listopada 2015 17:46

m7Koszalińska Nocna Ściema, to impreza biegowa, która po raz pierwszy została zorganizowana w 2011 roku i w krótkim czasie stała się znana przez większość biegaczy w naszym kraju. Jest to jeden z pierwszych profesjonalnie zorganizowanych nocnych biegów odbywających się w centrum miasta. Ze względu na termin realizacji biegu jest to „rodzynek” wśród wielu imprez masowych. To co odróżnia ten bieg od innych to fakt, że jest on zorganizowany w  dniu i w momencie kiedy w Polsce przechodzi się na czas zimowy. Punktualnie o godzinie drugiej w nocy startuje półmaraton i maraton. Rozpoczyna się „ściemnianie”. Wszystko za sprawą wyjątkowej pory biegu. Zawodnicy biegną do godziny trzeciej  a potem czas się cofa. Ściema na całego. Wszyscy skazani są na spektakularną życiówkę. W przypadku półmaratonu okazuje się, że możemy być na mecie tuż po drugiej, co jest nie wyobrażalnym rezultatem na skalę światową oczywiście z przymrużeniem oka. W maratonie natomiast możemy pobić rekord świata. Biegnąc przez ponad trzy godziny możemy  na mecie mieć czas lepszy od Kenijczyka Dennisa Kimetto z czasem poniżej 02:02:57. W tej imprezie wystartowali reprezentanci naszej Akademii. Na dystansie półmaratonu udział wziął Damian Kaczmarek i uzyskał czas 00:49:16 (01:49:16 - bez ściemy, 32 sekundy do rekordu życiowego) na mecie był 230 (55 miejsce w grupie M35). Na dystansie maratonu wystartowała Katarzyna Śliwińska, która uzyskała czas 03:12:22 (04:12:22 – rekord życiowy) i zajęła zaszczytne nagrodzone I miejsce w grupie K45 (open – 86). Kolejnym reprezentant Mariusz Wąż maraton ukończył w ściemnionym czasie 02:36:36 (03:36:36 – rekord życiowy) co dało miejsce 5 w grupie M45 (open – 36).

Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy.

m1m2m3m4m6m5

 
Wielki sukces naszej reprezentantki Katarzyny Śliwińskiej Drukuj
piątek, 04 września 2015 21:55

plaza_15_1  W sobotę 29 sierpnia 2015r. odbyła się szósta edycja maratonu zorganizowanego całkowicie po plaży. Ten wyjątkowy a zarazem bardzo ciężki bieg (ze względu na specyfikę podłoża) jest jedyną taką imprezą organizowaną w Polsce i jedną z dwóch w Europie. Obecnie maratony odbywają się prawie wszędzie, w każdym możliwym miejscu. „Bałtycki Maraton brzegiem morza” organizowany przez Urząd Morski w Gdyni ze względu na miejsce jest zupełnie wyjątkowy. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, ponieważ już bliżej linii brzegowej biegać się po prostu nie da. Trasą biegu jest piaszczysty brzeg obmywany przez morskie fale, co nadaje mu cechy ubitej gruntowej drogi. Niemniej jednak wyniki, które są ok. 1 godziny gorsze od wyników klasycznych maratonów wskazują na to że ciężko jest pokonywać wiatr, piasek i morskie fale na dystansie ponad 42 kilometrów. W maratonie uczestniczyli nasi reprezentanci: Katarzyna Śliwińska i Mariusz Wąż. To był trzeci maraton, który w tym roku pokonała Pani Katarzyna. Na tym królewskim dystansie zajęła zaszczytne 5 miejsce w kategorii kobiet z czasem 4:57:27 (67 – Open). Gratulacje zasłużone tym bardziej, że dwa tygodnie wcześniej uczestniczyła w „XXI Maratonie Solidarności” organizowanego na ulicach Trójmiasta. Mariusz Wąż ukończył Bałtycki Maraton na pozycji 47 (Open) z czasem 4:32:50. Również Gratulujemy.

 

plaza_15_2plaza_15_3plaza_15_4plaza_15_5plaza_15_6
 
XXI Polpharma Maraton "Solidarności" Drukuj
piątek, 04 września 2015 21:42

polfarma_15_115 sierpnia 2015r. 806 zawodników z 26 państw pobiegło w XXI Polpharma Maratonie "Solidarności". Z własnymi słabościami oraz upałem zmierzyli się także reprezentanci naszego KS Iskra: Katarzyna ŚLIWIŃSKA oraz Mariusz WĄŻ. Gdy uczestnicy ustawili się na starcie, termometr na gdyńskim magistracie wskazywał 24,5 stopnia Celsjusza. Później było już tylko coraz cieplej.

W naszym kraju jest obecnie wiele maratonów, ale nie byłoby tych imprez, gdyby nie zryw Sierpnia 80. Stoczniowcy pokazali, że warto walczyć o swoje. Maraton "Solidarności" to podziękowanie tym wspaniałym bohaterom. To nie tylko sport, ale także krzewienie pamięci o naszej najnowszej historii - podkreślał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarności". Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni nadmienił natomiast, że maratończycy oddadzą hołd i wezmą udział w wielkim święcie radości, bo Sierpień '80 to jedno z największych polskich zwycięstw.

Nasi reprezentanci wypadli całkiem nieźle: Katarzyna Śliwińska z czasem 4:47:52 (K-56) oraz Mariusz Wąż z czasem 3:40:49 (M-121).

Gratulujemy.


polfarma_15_5polfarma_15_4polfarma_15_3polfarma_15_2

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 17