ZAŁOGA KS "ISKRA" AMW NA PIĄTYM MIEJSCU II EDYCJI EKSTRAKLASY PLŻ

  ekstraklasa 0721 2Nasi reprezentanci: Katarzyna Barabasz (sternik), Ireneusz Kamiński, Paweł Czoczys, Samuel Steinborn, po drugim dniu regat ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej awansowali na 5. miejsce. Drugi dzień to istna sinusoida wyników naszej załogi. Po dobrym początku, pojawiły się gorsze wyniki. Do ostatniego wyścigu nie można było być pewnym zajmowanego miejsca. Nawet lider - Olsztyński Klub Żeglarski, nie ustrzegł się błędów, które mogły zmienić końcowy ranking. Walka o każdy centymetr w ostatnim wyścigu, pełna koncentracja i ogromne doświadczenie Kasi Barabasz, pozwoliły zająć w finalnym wyścigu drugie miejsce i ostatecznie awansować na piąte klasyfikacji końcowej II rundy. Gratulujemy i czekamy na III rundę w Szczecinie!

Wyniki końcowe https://polishleague2021.sapsailing.com/gwt/Home.html...

ekstraklasa 0721 1 ekstraklasa 0721 3 ekstraklasa 0721 4 ekstraklasa 0721 5

Pierwsze regaty Ekstraklasy za nami.

ekstraklasa21 51 1Ekstraklasa zainaugurowała sezon regatami przy sopockim molo. Najlepszą z 18 załóg okazała się ekipa Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing (YCG). Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) i Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (OKZ). Nasza załoga w składzie Piotr Przybylski (sternik), Katarzyna Barabasz, Paweł Czoczys, Samuel Steinborn zajęła ósme miejsce.

18 zespołów w powiększonej Ekstraklasie dostało do dyspozycji 9 nowych jachtów RS21. Nowa większa flota, bardzo trudne, zmienne warunki pogodowe od początku regat spowodowały przetasowania w stawce. Świetnie zaczęły załogi OKŻ, YCG, Sport Vita Gliwice (SPO), Pogoni Szczecin (POG) i KS Iskra AMW Gdynia (ISK). Poniżej swojego normalnego poziomu pierwsze wyścigi popłynęli obrońcy tytułu YKP Gdynia oraz Giżycka Grupa Regatowa. Zaskakująco dobrze pierwsze wyścigi popłynęły nie stawiane w roli faworytów załogi AZS Politechniki Gdańskiej (PGR), PZKS Dżygit (DZY) i Odyssey Sailing Club (ODY).

Jednak w raz z biegiem wyścigów, coraz lepiej pływali obrońcy tytułu z YKP Gdynia, dołączając do walczących o prowadzenie YCG i debiutującej w nowym składzie młodej załogi OKŻ Filipa Ciszkiewicza. Po pierwszym dniu po 10 wyścigach, do dwójki liderów dołączył Aleksander Michalski z załogą AZS PG a tuz za nimi plasowała się Pogoń Szczecin Tadeusza Kubiaka.

Drugiego dnia pogoda bardziej sprzyjała rozgrywaniu regat, kierunek wiatru był stabilniejszy i nie było przechodzących nad akwenem burz. W tych warunkach dużo lepiej radziła sobie załoga YKP Gdynia, dalej bez większych błędów pływał Yacht Club Gdańsk, na czołowych miejscach w pojedynczych wyścigach pojawiły się załogi Sztorm Grupy, Legii Warszawa, Iskry AMW Gdynia, Giżyckiej Grupy Regatowej i Garlanda Gliwice. Słabszy dzień zanotowały natomiast załogi SportVita, Dżygita, Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej JK Między Żaglami.

ekstraklasa21 51 2ekstraklasa21 51 3

zdjęcia : Gwidon LIBERA

Czytaj więcej: Pierwsze regaty Ekstraklasy za nami.

Ekstraklasa startuje w Sopocie.

ekstraklasa21 5 1Najlepsi polscy żeglarze rozpoczną w Sopocie w dniach 22-23 maja rywalizację w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Ligowa stawka jeszcze nigdy nie była tak mocna, a powiększenie floty do 9 jachtów RS21 zapewni emocjonującą rywalizacje o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Nasza załoga bronić będzie czwartego miejsca zdobytego w dwóch ostatnich edycjach PLZ.

Dzięki nowym jachtom RS21 organizatorzy powiększyli oba poziomy Ligi z 12 do 18 zespołów. Zmiana liczebności klubów spowodowała, że ubiegłoroczni spadkowicze utrzymali się w Ekstraklasie, a ponadto awans otrzymały kolejne 4 kluby z 1 Ligi.

Sezon 2020 zakończył się pewnym zwycięstwem załogi YKP Gdynia pod dowództwem Rafała Sawickiego. Na pozostałych pozycjach podium uplasowały się załogi Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) oraz Giżyckiej Grupy Regatowej (Marek Stańczyk). Z pewnością te kluby należą do grona murowanych faworytów do walki o zwycięstwo w EkPLŻ również w tym sezonie. Jednak kluby z dalszej części tabeli wzmocniły swoje składy o utalentowanych zawodników. W Olsztyńskim Klubie Żeglarskim ster przejął Filip Ciszkiewicz, Pogoń Szczecin wzmocniła się o Tadeusza Kubiaka i Szymona Szymika. Nasz klub zostanie poprowadzony przez Piotra Przybylskiego i Katarzynę Tylińską, w Legii Warszawa pojawi się Jacek Przybylak, a mocny już w ubiegłym roku skład Sztorm Grupy wzbogaci Igor Tarasiuk.

Czytaj więcej: Ekstraklasa startuje w Sopocie.

KS ISKRA PONOWNIE CZWARTYM KLUBEM ŻEGLARSKIM W POLSCE!

finalsezonu 2020 3Załoga Yacht Klubu Polski Gdynia triumfowała w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zdobywając złote medale Klubowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę Ekstraklasy rozegraną w Świnoujściu wygrała załoga Yacht Club Gdańsk (YCG) utrzymując srebrny medal Mistrzostw Polski. Podium Ekstraklasy uzupełniła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (GIZ). Nasza załoga ze sternikiem Piotrem Przybylskim zajęła 9. miejsce.

Po 3 rundach Ekstraklasy, załoga YKP Gdynia prowadziła w rankingu z komfortową przewagą 4 punktów nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżyckiem. Wydawało się, że walka potoczy się tylko o srebrny medal bo obie załogi dzielił tylko punkt różnicy, co powodowało że ten kto zakończy ostatnią rundę wyżej, awansuje na drugie miejsce w Mistrzostwach Polski.

Początek regat należał jednak nie do faworytów rankingu, a do Sztorm Grupy, która wygrała 2 wyścigi oraz Albatrosa Wolin i Pogoni Szczecin, które również wygrały po 1 wyścigu. Giżycka Grupa Regatowa zaczęła spokojnie plasując się przez pierwsze 3 wyścigi w top3. Po początkowych 4 i 3 miejscu, na wysoki poziom wskoczył Yacht Club Gdańsk wygrywając kolejne 3 wyścigi i awansował na fotel lidera. W międzyczasie rytmu nie mogli znaleźć faworyci z YKP Gdynia notując 3, 2, 5 i 2 miejsce co w efekcie po 8 wyścigach ułożyło wirtualny ranking tak, że liderem Mistrzostw Polski stawała się załoga Yacht Clubu Gdańsk!

finalsezonu 2020 1 finalsezonu 2020 2 finalsezonu 2020 4 finalsezonu 2020 5 finalsezonu 2020 6 finalsezonu 2020 7

Czytaj więcej: KS ISKRA PONOWNIE CZWARTYM KLUBEM ŻEGLARSKIM W POLSCE!