XII Regaty o Puchar Rektora-Komendanta AMW

xii regaty 2018 1   Przy bardzo słonecznej pogodzie, słabym wietrze oraz w miłej atmosferze, na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się coroczne regaty o Puchar Rektora-Komendanta AMW. Na otwarcie regat przybył Prorektor ds. kształcenia kmdr dr hab. Dariusz Bugajski, który zaznaczył, że regaty to nie tylko rywalizacja, ale również okazja do współdziałania, aktywnego spędzania czasu oraz rozwoju swoich umiejętności.

Do rywalizacji zgłosiły się cztery załogi, w skład których wchodziła kadra, podchorążowie, studenci oraz pracownicy cywilni. Mimo słabego wiatru, udało się przeprowadzić trzy wyścigi. Każdy bieg miał swoją dramaturgię, co wyścig zmieniali się liderzy klasyfikacji generalnej. Pierwszy wyścig wygrywa załoga s/y Redłowa ze sterniczką Anną Żelazną, która od razu po starcie zdecydowała się żeglować w lewą stronę, co pozwoliło jej uzyskać kilkudziesięciu metrową przewagą nad załogą s/y Chyloni. Drugi wyścig rozpoczął się od słabego startu wszystkich załóg, mimo to najlepsza pozycję zajął Artur Bogdanowicz, który żeglując w lewą stronę trasy, zbudował bezpieczna przewagę nad pozostałymi załogami. Pecha miała załoga s/y Redłowa, która płynąc na drugiej pozycji, dotknęła górnego znaku, zmuszona była wykręcić karę 360 stopni.

Skutkowało to utratą drugiej lokaty w tym wyścigu na rzecz jachtu s/y Chylonia ze sternikiem Michałem Czerwiakiem. Wyścig został skrócony z powodu słabnącego wiatru. Po krótkiej przerwie, sędzia zdecydował się rozegrać jeszcze jeden wyścig. Od startu prowadzenie objął jacht s/y Chylonia, który utrzymał je do mety, czym zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach. Ostatecznie ostatni wyścig wyłonił zwycięzców.

 

Wyścig 1

Wyścig 2

Wyścig 3

Ilość punktów

Miejsce

s/y Redłowo

1

3

2

6

II

s/y Chylonia

2

2

1

5

I

s/y Oksywie

4

4

4

12

IV

s/y Karwiny

3

1

3

7

III

 

I miejsce s/y Chylonia Michał Czerwiak – sternik, Karol Orynowicz, Cyprian Szwejda, Maciej Szymkowiak, Jarosław Lewandowski.

II miejsce s/y Redłowo Anna Żelazna – sternik, Piotr Bekier, Stanisław Milewski, Szymon Konkel, Przemysław Hańczyc.

III miejsce s/y Karwiny Artur Bogdanowicz – sternik, Jarosław Błaszkiewicz, Marek Dudziński, Marek Kowalewski, Jarosław Listkowski.

IV miejsce s/y Oksywie Magdalena Kowalska – sternik, Jacek Wajchert, Piotr Ćwikła, Andrzej Capanda, Agata Osińska.

Organizatorem regat był Ośrodek Szkolenia Morskiego oraz Klub Sportowy „Iskra”.

xii regaty 2018 2xii regaty 2018 3xii regaty 2018 4xii regaty 2018 5

66. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

bwzg 01Jedna z najstarszych, żeglarskich imprez sportowych - Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej, w tym roku zgromadziła na starcie ponad 90 jednostek w 5. grupach. Nasi reprezentanci wystartowali na jachcie Delphia 40 „Admirał Dickman” w grupie jachtów o długości 9-12 metrów. W kategorii open zajęli 23. miejsce, wyprzedzając kilkanaście większych jachtów. W grupie trzeciej na 30 zgłoszonych jednostek, uplasowali się na ósmym miejscu. Należy zaznaczyć, że warunki pogodowe były bardzo trudne, wiatr zmienny w sile i kierunku, momentami osiągał 25 węzłów. Zwycięzcą regat i jednocześnie zdobywcą wstęgi został Jacek Noetzel z klubu Navigo Sopot na katamaranie A-class, zresztą kolejne siedem miejsc zajęły również katamarany. Sternikiem naszej załogi był Sławomir Kuźmicki, rolę taktyka sprawowała Katarzyna Tylińska, której doświadczenie zaowocowało tak dobrym wynikiem. W skład załogi wchodzili: Mariusz Jankowski, Anna Żelazna, Mikołaj Janczak, Andrzej Capanda, Karol Kukulski i Joanna Sowa.

 

bwzg 02

Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie.

220517 wilkasy 01W dniach 22.05-25.05.2017 odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Miejscem rywalizacji zawodników była baza Akademickiego Związku Sportowego w Wilkasach, a regaty odbywała się na jeziorze Niegocin. Naszą uczelnię reprezentowało troje podchorążych: Ewelina ROMAN, Anna ŻELAZNA oraz Karol KUKULSKI. Opiekunem i zarazem trenerem naszej załogi był Pan Sławomir KUŹMICKI.

Pierwszego dnia odbyła się odprawa oraz zapisy zawodników. Uczelnie z całej Polski wystawiły łącznie 68 załóg. Na odprawie przedstawiono ogólne zasady oraz trasy wyścigów. Dnia 23 maja nasza załoga przystąpiła do pierwszego dnia rywalizacji, w którym odbyły się wyścigi eliminacyjne do dwóch grup finałowych (złotej i srebrnej). Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko, niestety nie udało się awansować do grupy złotej. W dwóch następnych dniach regat klasyfikowaliśmy się w środku stawki grupy srebrnej.

Całość zawodów przebiegała w miłej, sportowej atmosferze. Oprócz rywalizacji na wodzie ważnym aspektem była także integracja studentów oraz wymiana doświadczenia regatowego. Organizatorzy w tym celu zorganizowali ognisko z kiełbaskami i koncertem szantowym.

Z całą pewnością udział w zawodach tak dużej rangi przyniósł masę doświadczenia naszym żeglarzom. Przez trzy dni podchorążowie doskonalili się w zakresie taktyki regatowej, obserwacji warunków hydrometeorologicznych oraz bezpiecznego pływania w grupie.

220517 wilkasy 02

Zgrupowanie w Palamos /Hiszpania/.

1   W ramach przygotowań do V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, które odbędą się w Rio de Janeiro w lipcu, nasi zawodnicy odbyli zgrupowanie szkoleniowe w hiszpańskim Palamos. Miejscowość ta jest bardzo popularna wśród żeglarzy przygotowujących się do sezonu. Poza naszymi zawodnikami trenowali tutaj żeglarze z Niemiec (klasa 29er, Laser 4,7) oraz polscy młodzi żeglarze z klasy Optimist, 29er, 420 i Laser 4,7. 

    Nasi zawodnicy przez dziesięć dni mieli możliwość żeglowania na jachtach klasy J 80 w dobrych warunkach pogodowych. Do treningów wybrano jachty klasy J 80, gdyż są one znacząco podobne do jachtów klasy HPE 25, na których odbędą się igrzyska. Niestety jachty HPE 25 posiadają jedynie Brazylijczycy. Warunki pogodowe na akwenie były dość zmienne, czasami trening rozpoczynał się dopiero popołudniu z braku wiatru. W takiej sytuacji budowano kondycje w siłowni i sali fitness. Bywały dni, że wiatr przekraczał siłę 20 węzłów, wtedy jachty na kursach pełnych osiągały duże prędkości niosąc na maszcie prawie 100 m2 żagli (genaker 65 m2!) . Dwie załogi (męska i żeńska) trenując na wodzie doskonaliła prowadzenie jachtu na halsie, starty oraz zgranie załogi. Treningi były filmowane, co pozwalało na późniejsze omawianie ewentualnych błędów.

Załogę żeńska tworzą:

  • Katarzyna Tylińska (sterniczka), 
  • Zofia Truchanowicz, 
  • Aleksandra Tułodziecka, 
  • Joanna Sowa.

W skład załogi męskiej wchodzą:

  • Maciej Grabowski (sternik), 
  • Piotr Przybylski, 
  • Ireneusz Kamiński, 
  • Marcin Czajkowski. 

Kierownikiem reprezentacji jest Dariusz SAPIEJKA, trenerem Henryk PŁOSKI.

23