KS ISKRA czwartym klubem żeglarskim w Polsce!

szczecin zmp 1  Ostatnia runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została rozegrana na j. Dąbie w Szczecinie. Przed regatami zajmowaliśmy 6. miejsce, na które spadliśmy po bardzo nieudanych regatach w Świnoujściu, mając 3 punkty do miejsca czwartego i 6 do trzeciego. O tytuł Klubowego Mistrza Polski walczyły trzy kluby: Giżycka Grupa Regatowa, Jeziorak Yacht Club Iława oraz Legia Warszawa.
Niestety, obowiązki służbowe spowodowały, że połowa stałej załogi nie mogła wystartować i trzeba było wspierać się nowymi członkami załogi: Adamem Łożyńskim i Rafałem Błażejczukiem, ale obaj sprawdzili się w 100%. Regaty ponownie rozegrano na jachtach Tom 28. Pogoda dopisała, a nasza załoga zaczęła od dwóch wygranych wyścigów (łącznie wygraliśmy 4). Po jedenastu wyścigach nasza załoga zajęła czwarte miejsce, takie samo ostatecznie w całym cyklu ekstraklasy. Klubowymi Mistrzami Polski na rok 2019 została załoga Giżyckiej Grupy Regatowej, drugie miejsce Jeziorak Yacht Club Iława, trzecie Legia Warszawa. Ostatnie trzy kluby spadły do I ligi, do ekstraklasy weszły: Yacht Club Gdansk HRMRacing Team, Yacht Klub Polski Gdynia GSC Yachting oraz  UKS Albatros WOLIN.
Ogromny sukces utworzonego teamu w sezonie 2019 tworzyli:
Wojtek Myśliwiec (sternik)
Marcin Panaś
Ireneusz Kamiński
Jan Talaśka
Kasia Tylińska
Andrzej Kucienski
Adam Łożyński
Rafał Błażejczyk
 
Klasyfikacja końcowa:
1. Giżycka Grupa Regatowa - Marek Stańczyk
2. Sailing Legia - Kuba Pawluk
3. Jeziorak Yacht Club - Karol Górski
4. KS Iskra - Wojtek Myśliwiec
5. Pogon Yacht Racing - Krzysztof Łobodziec
6. Sztorm Grupa - Piotr Małecki
7. Olsztyński Klub Żeglarski - Wujo Plitkin
8. Jacht Klub Morski GRYF - Paweł Ejsmont
9. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit - Tomasz Kulesza
10. Odyssey Sailing Club - Jacek Turczynowicz
11. Odyssey Sailing Club 2 - Bartłomiej Wójciak
12. Yacht Club Sopot - Paweł Górski
szczecin zmp 2szczecin zmp 3szczecin zmp 4
 

ZAŁOGA KS ISKRA AMW WYGRYWA II EDYCJĘ EKSTRAKLASY ŻEGLARSKIEJ!

  ii 1Dużym sukcesem naszych reprezentantów zakończyła się II edycja ekstraklasy żeglarskiej. Tym razem regaty odbyły się na „naszym podwórku” czyli Gdyni, w ramach największej regatowej imprezy żeglarskiej Gdynia Volvo Sailing Days. Od samego początku załoga naszego klubu pokazała, że przeciwnicy nie mogą liczyć na gościnność i walka będzie o każdy metr. Warunki pogodowe były wymagające, dość silny wiatr i spora fala, z którą nie wszyscy sobie dobrze radzili. Mimo sporej przewagi punktowej przed ostatnimi wyścigami, walka o końcowe zwycięstwo rozegrała się w dwóch ostatnich, kiedy to nasi żeglarze utracili koncentrację. Ostatecznie prowadzenie udało się obronić przed Jeziorak Yacht Club - w ubiegłoroczny rankingu zajęli II miejsce. Załoga w składzie: Wojciech Myśliwiec (sternik), Marcin Panaś, Andrzej Kucieński i Jan Talaśka włożyła w zwycięstwo ogrom pracy. Za dwa tygodnie III edycja ekstraklasy. Tym razem w Świnoujściu na jachtach klasy Toma 28.

 

ii 2ii 3ii 4

Pierwsze regaty Ekstraklasy – piąte miejsce naszej załogi.

ligazeglarska 2 1  W miniony weekend (13-14.07.2019) przy sopockim molo rozegrano I edycję tegorocznej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mamy swoją załogę , która zdobyła prawo startu w ekstraklasie tej ligi. W szranki stanęło 12 najlepszych załóg w kraju. Organizatorzy zaplanowali przeprowadzić 30 wyścigów! I to się udało! Pierwszy wyścig nasza załoga niestety nie uzna za udany – falstart i dużo karnych punktów. Całe szczęście z wyścigu na wyścig poprawiali swoje miejsca, aby finalnie – po dwóch dniach rywalizacji – zająć piąte miejsce. Zwycięstwo wywalczyła załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, drugie Legia Warszawa, trzecie Jeziorak Yacht Klub. O jeden punkt nasz klub wyprzedzili reprezentanci Giżyckiej Grupy Regatowej. Załogę klubową tworzyli: Wojciech Myśliwiec (sternik), Marcin Panaś, Andrzej Kucieński (w zastępstwie Katarzyny Tylińskiej) oraz Ireneusz Kamiński. Kolejne regaty już za dwa tygodnie w Gdyni.

 

ligazeglarska 2 2ligazeglarska 2 3ligazeglarska 2 4ligazeglarska 2 5

XIII Regaty o Puchar Rektora-Komendanta AMW

pucharkomendanta 13 4  Już po raz trzynasty, nasz klub wraz z Katedrą Eksploatacji Jednostki Pływającej WNiUO jest organizatorem regat o Puchar Rektora-Komendanta AMW. Mimo, że żeglarze są całkiem przesądni, to 13. edycja odbyła się bez przeszkód. Korzystając z gościnności Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW, który udostępnił nam jachty Delphia 28, przeprowadziliśmy w ciągu dwóch dni 6 wyścigów. W pierwszym dniu Komisji Regatowej udało się przeprowadzić cztery zaplanowane wyścigi. Bezkonkurencyjna okazała się załoga jachtu WITOMINO, za sterem którego zasiadała Anna Żelazna wygrywając wszystkie wyścigi. Drugie miejsce zajmowała załoga jachtu REDŁOWO (sternik Emanuel Muszyński), trzecie załoga jachtu CHYLONIA (sternik Amadeusz Drewczyński). Warunki pogodowe – wręcz idealne, stały wiatr co do kierunku z siłą do 14 węzłów, umożliwił sprawną żeglugę. Drugi dzień regat przywitał nas piękną słoneczną pogodą i lekkim wiatrem. Bardzo sprawnie przeprowadzone dwa wyścigi ostatecznie potwierdziły prymat załogi WITOMINO, która to wygrywając piąty wyścig zapewniła sobie zwycięstwo w całych regatach. Zwycięstwo w ostatnim szóstym wyścigu umocniło załogę jachtu REDŁOWO na drugim miejscu w regatach. Trzecie miejsce zajęła załoga jachtu CHYLONIA. Puchary załogom wręczył Rektor-Komendant AMW, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Każdy z uczestników wylosował drobny upominek i otrzymał zaproszenie na kolejne XIV regaty.


Wyniki:
1. WITOMINO (A. Żelazna, P. Bekier, S. Milewski, D. Mroziński, M. Zabłotny, M. Wrzesień)
2. REDŁOWO (E. Muszyński, K. Osika, B. Muchowski , J. Serowiecki, M. Taraszka, A. Segin)
3. CHYLONIA (A. Drewczyński, M. Grozalski , P. Sobczak, M. Raczyński, A. Adamski, K. Sokołowski)
4. KARWINY (K. Mendyka, K. Lipski, I. Dettlaff, K. Gulbertowicz, P. Lisiak, J.Raflesz)
5. OKSYWIE (S. Konkel, M. Kowalewski, M. Rejowski, A. Popławski, T. Nastaj, W. Ligór).


Zdjęcia: W.Barabasz.

pucharkomendanta 13 1pucharkomendanta 13 2pucharkomendanta 13 3pucharkomendanta 13 5pucharkomendanta 13 6