Pierwsze regaty Ekstraklasy – piąte miejsce naszej załogi.

ligazeglarska 2 1  W miniony weekend (13-14.07.2019) przy sopockim molo rozegrano I edycję tegorocznej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mamy swoją załogę , która zdobyła prawo startu w ekstraklasie tej ligi. W szranki stanęło 12 najlepszych załóg w kraju. Organizatorzy zaplanowali przeprowadzić 30 wyścigów! I to się udało! Pierwszy wyścig nasza załoga niestety nie uzna za udany – falstart i dużo karnych punktów. Całe szczęście z wyścigu na wyścig poprawiali swoje miejsca, aby finalnie – po dwóch dniach rywalizacji – zająć piąte miejsce. Zwycięstwo wywalczyła załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, drugie Legia Warszawa, trzecie Jeziorak Yacht Klub. O jeden punkt nasz klub wyprzedzili reprezentanci Giżyckiej Grupy Regatowej. Załogę klubową tworzyli: Wojciech Myśliwiec (sternik), Marcin Panaś, Andrzej Kucieński (w zastępstwie Katarzyny Tylińskiej) oraz Ireneusz Kamiński. Kolejne regaty już za dwa tygodnie w Gdyni.

 

ligazeglarska 2 2ligazeglarska 2 3ligazeglarska 2 4ligazeglarska 2 5

XIII Regaty o Puchar Rektora-Komendanta AMW

pucharkomendanta 13 4  Już po raz trzynasty, nasz klub wraz z Katedrą Eksploatacji Jednostki Pływającej WNiUO jest organizatorem regat o Puchar Rektora-Komendanta AMW. Mimo, że żeglarze są całkiem przesądni, to 13. edycja odbyła się bez przeszkód. Korzystając z gościnności Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW, który udostępnił nam jachty Delphia 28, przeprowadziliśmy w ciągu dwóch dni 6 wyścigów. W pierwszym dniu Komisji Regatowej udało się przeprowadzić cztery zaplanowane wyścigi. Bezkonkurencyjna okazała się załoga jachtu WITOMINO, za sterem którego zasiadała Anna Żelazna wygrywając wszystkie wyścigi. Drugie miejsce zajmowała załoga jachtu REDŁOWO (sternik Emanuel Muszyński), trzecie załoga jachtu CHYLONIA (sternik Amadeusz Drewczyński). Warunki pogodowe – wręcz idealne, stały wiatr co do kierunku z siłą do 14 węzłów, umożliwił sprawną żeglugę. Drugi dzień regat przywitał nas piękną słoneczną pogodą i lekkim wiatrem. Bardzo sprawnie przeprowadzone dwa wyścigi ostatecznie potwierdziły prymat załogi WITOMINO, która to wygrywając piąty wyścig zapewniła sobie zwycięstwo w całych regatach. Zwycięstwo w ostatnim szóstym wyścigu umocniło załogę jachtu REDŁOWO na drugim miejscu w regatach. Trzecie miejsce zajęła załoga jachtu CHYLONIA. Puchary załogom wręczył Rektor-Komendant AMW, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Każdy z uczestników wylosował drobny upominek i otrzymał zaproszenie na kolejne XIV regaty.


Wyniki:
1. WITOMINO (A. Żelazna, P. Bekier, S. Milewski, D. Mroziński, M. Zabłotny, M. Wrzesień)
2. REDŁOWO (E. Muszyński, K. Osika, B. Muchowski , J. Serowiecki, M. Taraszka, A. Segin)
3. CHYLONIA (A. Drewczyński, M. Grozalski , P. Sobczak, M. Raczyński, A. Adamski, K. Sokołowski)
4. KARWINY (K. Mendyka, K. Lipski, I. Dettlaff, K. Gulbertowicz, P. Lisiak, J.Raflesz)
5. OKSYWIE (S. Konkel, M. Kowalewski, M. Rejowski, A. Popławski, T. Nastaj, W. Ligór).


Zdjęcia: W.Barabasz.

pucharkomendanta 13 1pucharkomendanta 13 2pucharkomendanta 13 3pucharkomendanta 13 5pucharkomendanta 13 6

Żeglarze KS ISKRA AMW w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej!

ligazeglarska 1 1   Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt oparty o sport na wysokim poziomie, udział w nim biorą kluby żeglarskie walczące o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Jachty zapewnia organizator a regaty odbywają się w Gdyni, Sopocie, Szczecinie oraz Świnoujściu.
Nasz klub przystąpił do rywalizacji – eliminacji do ekstraklasy, wystawiając dwie załogi. Za sterami jednej startuje Rafał Bekier z załogą: Paweł Czoczys, Bartosz Kamiński oraz Robert Mroziński. W skład drugiej załogi wchodzą: Wojciech Myśliwiec (sternik), Katarzyna Tylińska, Marcin Panaś i Ireneusz Kamiński. Aby znaleźć się w gronie najlepszych polskich klubów żeglarskich, należało zająć jedno z czterech pierwszych miejsc spośród dwunastu walczących w eliminacjach. Regaty eliminacyjne odbyły się w dniach 18-19 maja w Sopocie. Bardzo trudne warunki pogodowe: bardzo gęsta mgła, słaby i zmienny wiatr uniemożliwiły rozegranie wszystkich wyścigów. Po rozegraniu wymaganego minimum wyścigów, załoga Wojtka Myśliwca zajęła drugie miejsce, czym awansowała do ekstraklasy, załoga Rafała Bekiera w tym sezonie będzie się ścigać w I lidze. Gratulujemy naszym żeglarzom, którzy dołącza do najlepszych klubów żeglarskich w Polsce.

 

ligazeglarska 1 2ligazeglarska 1 3ligazeglarska 1 4ligazeglarska 1 5ligazeglarska 1 6

 

Mistrzostwa Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym.

W dniach 27-31 sierpnia odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym. Zawody, których organizatorem jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odbywają się pod patronatem Inspektora Szkolenia oraz Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
O puchar mistrza WP rywalizowało 13 reprezentacji, w tym reprezentanci Akademii Marynarki Wojennej, w składzie:
sternik - mat Katarzyna TYLIŃSKA
załogant - st. chor. sztab. mar. Michał ZABŁOTNY
załogant - mł. chor. Damian KACZMAREK
Nasza załoga po odbyciu 13 wyścigów zajęła drugie miejsce.

 

Gratulujemy.