KS ISKRA PONOWNIE CZWARTYM KLUBEM ŻEGLARSKIM W POLSCE!

finalsezonu 2020 3Załoga Yacht Klubu Polski Gdynia triumfowała w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zdobywając złote medale Klubowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę Ekstraklasy rozegraną w Świnoujściu wygrała załoga Yacht Club Gdańsk (YCG) utrzymując srebrny medal Mistrzostw Polski. Podium Ekstraklasy uzupełniła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (GIZ). Nasza załoga ze sternikiem Piotrem Przybylskim zajęła 9. miejsce.

Po 3 rundach Ekstraklasy, załoga YKP Gdynia prowadziła w rankingu z komfortową przewagą 4 punktów nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżyckiem. Wydawało się, że walka potoczy się tylko o srebrny medal bo obie załogi dzielił tylko punkt różnicy, co powodowało że ten kto zakończy ostatnią rundę wyżej, awansuje na drugie miejsce w Mistrzostwach Polski.

Początek regat należał jednak nie do faworytów rankingu, a do Sztorm Grupy, która wygrała 2 wyścigi oraz Albatrosa Wolin i Pogoni Szczecin, które również wygrały po 1 wyścigu. Giżycka Grupa Regatowa zaczęła spokojnie plasując się przez pierwsze 3 wyścigi w top3. Po początkowych 4 i 3 miejscu, na wysoki poziom wskoczył Yacht Club Gdańsk wygrywając kolejne 3 wyścigi i awansował na fotel lidera. W międzyczasie rytmu nie mogli znaleźć faworyci z YKP Gdynia notując 3, 2, 5 i 2 miejsce co w efekcie po 8 wyścigach ułożyło wirtualny ranking tak, że liderem Mistrzostw Polski stawała się załoga Yacht Clubu Gdańsk!

finalsezonu 2020 1 finalsezonu 2020 2 finalsezonu 2020 4 finalsezonu 2020 5 finalsezonu 2020 6 finalsezonu 2020 7

Czytaj więcej: KS ISKRA PONOWNIE CZWARTYM KLUBEM ŻEGLARSKIM W POLSCE!

Puchar Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego

Powidz1W dniach 31.08. - 04.09. nad jeziorem Powidzkim odbyły się regaty o Puchar Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Wśród 14. Załóg, które stały do rywalizacji, znaleźli się nasi studenci. Podchorążowie reprezentujący naszą Uczelnię w składzie: mar. pchor. Konrad Chwalczewski (sternik), mat pchor. Kacper Osika oraz st. mar. pchor. Filip Mucha żeglowali na jachtach klasy OMEGA. Kierownikiem reprezentacji był Pan Sławomir Kuźmicki. Zróżnicowane warunki atmosferyczne pozwoliły na przeprowadzenie 11. z 14. zaplanowanych wyścigów. Nasza załoga z dnia na dzień spisywała się coraz lepiej, kilkukrotnie przypływając na metę w czołówce. Finalnie studenci zajęli 8. Miejsce, co jak na debiutującą załogę, można uznać za dobry wynik.

 

Powidz2Powidz3Powidz4

III runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

/materiał prasowy Polskiej Ligi Żeglarskiej/

lz sopot 2020 sierpien1  Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu. Nasza załoga: Wojciech Myśliwiec, Jan Talaśka, Katarzyna Barabasz, Marcin Panaś, Ireneusz Kamiński, tym razem nie osiągnęła zakładanego wyniku i czeka ją ciężka walka w ostatniej rundzie o utrzymanie się w czołówce.

Trzecia runda mogła być kluczowa dla układu tabeli Ekstraklasy przed wrześniową finałową rundą, dlatego wszystkie zespoły z czołówki lub zagrożone pozycją w strefie spadkowej, przystąpiły do rywalizacji skoncentrowane i wzmocnione. Wolin, Dżygit i Pogoń dokonały zmian na pozycjach sterników, Iskra i Giżycko wybrało składy o mniejszej wadze biorąc pod uwagę prognozowane słabe wiatry, w Legii natomiast kontuzja wyeliminowała etatowego dziobowego.

Początek regat miał inny przebieg niż można było się spodziewać. Słaby wiatr zmusił organizatorów do przesunięcia startu wyścigów o parę godzin, a po starcie niespodziewanie słaby początek zanotowały ekipy YKP Gdynia (Rafal Sawicki) i Pogoni Szczecin (David Chapman). Nadspodziewanie dobrze rozpoczęła załoga Dżygit Białystok (Maciej Garniecki) i wzmocniony Albatros Wolin z Patrykiem Zbroją za sterem. Najlepiej jednak rozpoczęły załogi Sztorm Grupa (Piotr Małecki) i Yacht Clubu Gdańsk (Krzysztof Małecki). W sobotę rozegrano 5 serii czyli 10 wyścigów, po których na czele znajdowały się właśnie te załogi oraz Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk). Wzmocniona międzynarodowym transferem Pogoń zajmowała rozczarowujące 10 miejsce, zapowiadająca wcześniej walkę o medale Legia było klasyfikowana na 11 miejscu, a Wolin po dobrym początku spadł na 7 miejsce.

Drugi dzień przywitał załogi lepszymi warunkami wiatrowymi, które poprawiały się z godziny na godzinę. W tych warunkach faworyci dali znać o sobie, tocząc do ostatniego wyścigu walkę o zwycięstwo. Najrówniej i bez większych błędów popłynęła załoga YKP Gdynia, wygrywając łącznie 5 wyścigów i gromadząc po 22 wyścigu 24 punkty. Tyle samo punktów zgromadziła Giżycka Grupa Regatowa, ale wygrała tylko 3 wyścigi i została sklasyfikowana na 2 miejscu. Na 3 miejsce spadła załoga Yacht Club Gdańsk, po dwóch 4 miejscach w wyścigach 18 i 20. Sztorm grupa mogła być na podium, gdyby nie fatalny wyścig 15, gdzie zajęli 6, ostatnie miejsce, które praktycznie pogrzebało ich szanse na pierwszy medal w sezonie. Doskonale zaczęła pływać Pogoń, wygrywając 2 wyścigi i wskakując finalnie na 5 miejsce. Trochę poniżej oczekiwań AMW Iskra Gdynia (Wojciech Myśliwiec), która nie wygrała żadnego z wyścigów, Wolin mimo nowego sternika dopiero 8, a OKZ dopiero na 7 miejscu mimo 2 wygranych wyścigów ale też 3 ostatnich. Dżygit po dobrym początku, nie utrzymał formy i spadł na 11 miejsce, przed mającymi wciąż spore problemy żeglarzami z 77Racing (Rafał Becker). Yacht Club Sopot po dobrych wyścigach a nawet 1 wygranym, pływał nierówno i zajął 10 miejsce. Legia Warszawa poprawiła wyniki po 1 dniu, ale wystarczyło to do awansu na tylko 9 miejsce bez wygranego wyścigu.

 lz sopot 2020 sierpien2lz sopot 2020 sierpien3lz sopot 2020 sierpien4lz sopot 2020 sierpien5lz sopot 2020 sierpien6

zdj. Gwidon LIBERA

Czytaj więcej: III runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Słabowiatrowe regaty II rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

lz sopot 1/Materiał prasowy Polska Liga Żeglarska/ Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w drugiej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W Sopocie udało się rozegrać 12 wyścigów w słabowiatrowych warunkach. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej. Liderem rankingu Ekstraklasy żeglarskiej został YKP Gdynia.

18 i 19 lipca przy sopockim molo rozgrana została druga rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.  W sobotę mimo słabego wiatru, organizatorom udało się przeprowadzić 12 wyścigów, po których na prowadzeniu był gdyński YKP. Różnice w czołówce były minimalne, bo tuż za nimi z 2 pkt startą plasowały się kolejne załogi z Gdańska i Giżycka. Tuż za podium ale również z małą stratą plasowały się Olsztyński Klub Żeglarski oraz Legia Warszawa. Trochę słabiej radził sobie zwycięzca 1 rundy i lider rankingu KS Iskra AMW Gdynia zajmując 6 miejsce ze stratą 10 pkt do lidera. Tuz za nimi znajdowała się pływająca nierówno ekipa Sztorm Grupy z Warszawy na remisie z doskonale radzącym sobie w tych warunkach Yacht Clubem Sopot.

Wszystko wskazywało na to, że niedziela przyniesie zaciętą walkę i duże emocje. Niestety prognozy wiatrowe nie sprawdziły się i mimo paru prób rozegrania wyścigów, natura była silniejsza i zbyt słaby wiatr uniemożliwił rywalizację. Tym samym wyniki po 1 dniu zostały uznane jako końcowe.

Dzięki zwycięstwu YKP Gdynia awansował na pozycję lidera rankingu Ekstraklasy. Zwycięzcy płynęli w składzie Rafał Sawicki (sternik), Oskar Śleziona, Adam Kajzer i Piotr Szwoch.

Czytaj więcej: Słabowiatrowe regaty II rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej