Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie

lz czerwiec 5/materiał prasowy https://zeglarski.info/  

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się 7 czerwca w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie: Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.

W ciągu dwóch dni rozegrano 22 wyścigi, ale dopiero ostatni z nich zdecydował o ostatecznej kolejności w czołowej trójce. Przed finałowym wyścigiem różnice pomiędzy Iskrą, YKP i YCG były raptem jednopunktowe i każda z tych załóg mogła wygrać całe regaty. Najlepiej popłynęła Iskra i została pierwszym liderem rankingu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej 2020.

Załoga YCG po doskonałym pierwszym dniu (6 czerwca) i prowadzeniu po 12 wyścigach, w niedzielę 7 czerwca pływała już mniej równo i spadła na 3 miejsce. Odwrotnie pływała natomiast załoga YKP, po słabszej nierównej sobocie, w niedzielę zanotowała aż 3 wygrane wyścigi i awans na fotel wicelidera rankingu.

Słabszy drugi dzień natomiast zanotowała załoga aktualnego Mistrza Polski czyli Giżyckiej Grupy Regatowe (GIZ – sternik Marek Stańczyk) i straciła szansę na medalowe miejsce spadając z 2 na 4 pozycję.

Za plecami pierwszej czwórki, zaciętą walkę przez oba dni stoczyły pozostałe załogi, z których najlepszym finiszem popisała się miejscowa załoga SEJK Pogoń Szczecin (POG – sternik Krzysztof Łobodziec) kończąc zawody na 5 miejscu. Warto wspomnieć o niespodziewanie niskim miejscu aktualnych wicemistrzów Polski z klubu Legia Warszawa (LEG – sternik Jakub Pawluk), którzy po nierównym pływaniu zakończyli inauguracyjna rundę dopiero na 9 miejscu.

Ostateczne wyniki 1 rundy Ekstraklasy, Szczecin 6-7 czerwca:

 1. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec) – 20 pkt
 2. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (Rafał Sawicki) – 22 pkt
 3. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) – 24 pkt
 4. GIZ – Giżycka Grupa Regatowa (sternik Marek Stańczyk) – 33 pkt
 5. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec) – 35 pkt
 6. 77R – 77Racing Gdańsk (Paweł Ejsmont) – 43 pkt
 7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki) – 43 pkt
 8. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko) – 44 pkt
 9. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 45 pkt
 10. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 47 pkt
 11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 52 pkt
 12. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 55 pkt

Pełne wyniki wyścig po wyścigu dostępne są na stronie internetowej Polskiej Ligi Żeglarskiej www.ligazeglarska.pl.

Z 12 załóg startujących w Ekstraklasie, wyłoniony zostanie Klubowy Mistrz Polski oraz 3 inne zespoły premiowane awansem do eliminacji Ligi Mistrzów. 4 najsłabsze zespoły zostaną relegowane do 1 Ligi, a na ich miejsce awansują 4 najlepsze zespoły z 1 Ligi.

Kolejna runda Ekstraklasy 18 – 19 lipca w Sopocie, natomiast tydzień wcześniej 11-12 lipca sezon rozpocznie 1 Liga.

Z regat prowadzone były relacje video z wyścigów dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/.

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska.

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl.

 

lz czerwiec 1lz czerwiec 2lz czerwiec 3lz czerwiec 4

EGZAMIN NA STOPIEŃ ŻEGLARZA JACHTOWEGO

patent zjInformujemy, że Ministerstwo Sportu i Turystyki umożliwiło przeprowadzenie egzaminów m.in. na patent żeglarza jachtowego. 

Wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 792) oraz wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego.

Egzaminy na patent żeglarza jachtowego odbędą się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW (Czernica ul. Leśna 26, 89-632 Brusy)według poniższego harmonogramu.
Każdorazowo do egzaminu może przystąpić maksymalnie 6 osób. Osoby przystępujące do egzaminu muszą posiadać własne długopisy, maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.


Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Osoby chętne do przystąpienia do egzaminu prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej dwa dni przed planowanym terminem egzaminu Opłata egzaminacyjna dla osób pełnoletnich wynosi 250 zł, uczniowie, studenci – 125 zł.

Wpłaty należy dokonać najpóźniej do dnia poprzedzającego egzamin na konto:

93 1240 5354 1111 0010 4486 0377
Klub Sportowy „ISKRA” przy AMW, ul. inż. Śmidowicza 69, 81-107 Gdynia

W treści przelewu: nr egzaminu, Imię i Nazwisko.

Przystępujący do egzaminu musi posiadać:
- dowód tożsamości np.: dowód osobisty, paszport, legitymację szkolną;
- dowód wpłaty za egzamin;
- ważną legitymację szkolną/studencką, jeżeli osoba jest uprawniona do zniżki i dokonała 50 % opłaty za egzamin;
- zgodę rodziców na uprawnianie turystyki wodnej, wypełnioną przez oboje rodziców (osoby niepełnoletnie);
- środki ochrony indywidualnej (maseczka ew. przyłbica, rękawiczki, długopis).

Przypominamy, że osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego, posiada uprawnienia do:

1. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych,
2. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Ilość miejsc na egzaminie każdorazowo 6 osób.
Wszelkich informacji w sprawie egzaminu udziela:
Ireneusz Kamiński, tel. 502 355 991
Tomasz Głowacki, tel. 694 476 444

Czytaj więcej: EGZAMIN NA STOPIEŃ ŻEGLARZA JACHTOWEGO

ŻEGLARZE K.S. ISKRA W LIDZE MISTRZÓW

ii 3   W ostatnim tygodniu października zakończyła się włoska liga żeglarska, co umożliwiło ogłoszenie najlepszych załóg kwalifikujących się do SAILING Champions League 2020. Miło nam powiadomić, że nasi żeglarze znaleźli się wśród najlepszych załóg. Należy przypomnieć zawodników, którzy przyczynili się do sukcesu:

Wojtek Myśliwiec (sternik)
Marcin Panaś
Ireneusz Kamiński
Jan Talaśka
Kasia Tylińska
Andrzej Kucienski
Adam Łożyński
Rafał Błażejczyk.

W lidze reprezentowane jest osiemnaście państw. Więcej informacji nt. Champions Leauge: https://sailing-championsleague.com/

szczecin zmp 1ligazeglarska 2 1

KS ISKRA czwartym klubem żeglarskim w Polsce!

szczecin zmp 1  Ostatnia runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została rozegrana na j. Dąbie w Szczecinie. Przed regatami zajmowaliśmy 6. miejsce, na które spadliśmy po bardzo nieudanych regatach w Świnoujściu, mając 3 punkty do miejsca czwartego i 6 do trzeciego. O tytuł Klubowego Mistrza Polski walczyły trzy kluby: Giżycka Grupa Regatowa, Jeziorak Yacht Club Iława oraz Legia Warszawa.
Niestety, obowiązki służbowe spowodowały, że połowa stałej załogi nie mogła wystartować i trzeba było wspierać się nowymi członkami załogi: Adamem Łożyńskim i Rafałem Błażejczukiem, ale obaj sprawdzili się w 100%. Regaty ponownie rozegrano na jachtach Tom 28. Pogoda dopisała, a nasza załoga zaczęła od dwóch wygranych wyścigów (łącznie wygraliśmy 4). Po jedenastu wyścigach nasza załoga zajęła czwarte miejsce, takie samo ostatecznie w całym cyklu ekstraklasy. Klubowymi Mistrzami Polski na rok 2019 została załoga Giżyckiej Grupy Regatowej, drugie miejsce Jeziorak Yacht Club Iława, trzecie Legia Warszawa. Ostatnie trzy kluby spadły do I ligi, do ekstraklasy weszły: Yacht Club Gdansk HRMRacing Team, Yacht Klub Polski Gdynia GSC Yachting oraz  UKS Albatros WOLIN.
Ogromny sukces utworzonego teamu w sezonie 2019 tworzyli:
Wojtek Myśliwiec (sternik)
Marcin Panaś
Ireneusz Kamiński
Jan Talaśka
Kasia Tylińska
Andrzej Kucienski
Adam Łożyński
Rafał Błażejczyk
 
Klasyfikacja końcowa:
1. Giżycka Grupa Regatowa - Marek Stańczyk
2. Sailing Legia - Kuba Pawluk
3. Jeziorak Yacht Club - Karol Górski
4. KS Iskra - Wojtek Myśliwiec
5. Pogon Yacht Racing - Krzysztof Łobodziec
6. Sztorm Grupa - Piotr Małecki
7. Olsztyński Klub Żeglarski - Wujo Plitkin
8. Jacht Klub Morski GRYF - Paweł Ejsmont
9. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit - Tomasz Kulesza
10. Odyssey Sailing Club - Jacek Turczynowicz
11. Odyssey Sailing Club 2 - Bartłomiej Wójciak
12. Yacht Club Sopot - Paweł Górski
szczecin zmp 2szczecin zmp 3szczecin zmp 4