ULTRA BAŁTYCKA SZTAFETA 2019

usb 02  To już druga edycja Bałtyckiej Sztafety, którą wszyscy dobrze pamiętają z roku 2018.  Dokonano wówczas czegoś niemożliwego! Sztafety biegaczy przebiegły polskie wybrzeże od Latarni Morskiej w Krynicy Morskiej aż do Latarni Morskiej w Świnoujściu. Ubiegłoroczny bieg trwał prawie 62 godziny, a zawodnicy biegli podzieleni na drużyny 5-6 osobowe zmieniając się co 15-20 km. (nie licząc odcinków obowiązkowych Maratonu i Półmaratonu).

W tym roku organizatorzy zaskoczyli wszystkich (nawet siebie samych ) Wymyślili Ultra Bałtycką Sztafetę na 3 dystansach 100, 65 i 30 kilometrów. Na trasie Władysławowo – Hel – Rewa, wyznaczono trasy:

dystans 100 km (Władysławowo – Hel – Władysławowo – Rewa),

dystans 65 km (Hel – Władysławowo – Rewa)

dystans 30 km (Władysławowo – Rewa).

Jako pierwszy rozpoczął się ultra bieg na 100 km. O godzinie 01.00 (może kilka minut później) 16 czerwca 2019 r. z Władysławowa w kierunku Helu wystartowało 5 śmiałków (w tym reprezentanci AMW kmdr Mariusz WĄŻ i st. chor. sztab. Mariusz TOŁTYŻEWSKI) asekurowani przez Team rowerowy. W strugach deszczu, grzmotów i błyskawic pokonując 17 km dotarli do pierwszego punktu kontrolnego w Jastarni. Kilka minut odpoczynku i pobiegli dalej w kierunku Helu. Na tym odcinku wyłonił się już lider – Łukasz GAURA, który utrzymał pierwsze miejsce do końca biegu.

Hel przywitał naszych zawodników piękną słoneczną aurą, ponownie kilka łyków wody i kontynuacja biegu na sam cypel helski, pamiątkowa fotka i powrót do Władysławowa. Ultrasy przybiegły na Hel za wcześnie  (znaczy biegli za szybko mieli być na godz. 7.00 a przybiegli dobrą godzinę wcześniej). Podjęto decyzję, że nie będą czekać na start zawodników dystansu 65 km o godzinie 7.00, więc pobiegli dalej. Na etapie Hel – Władysławowo od grupy oderwali się st. chor. Mariusz TOŁTYŻEWSKI i Ernest GRUDZIŃSKI uzyskując przewagę czasową dotarli do Władysławowa i tu dopiero dogonił ich pierwszy zawodnik z dystansu 65 km.  Oczywiście Ultrasy dobiegli do Władysławowa za wcześnie (na tym etapie mieli już 70 km w nogach) więc podjęto decyzję jak wcześniej – pobiegli dalej nie czekając na start zawodników tym razem na dystansie 30 km, który miał wystartować o godzinie 11.00. Dalsza trasa to bieg na tle ładnych widoków, pomiędzy polami i łąkami, bieg ścieżkami po wysokim klifie za Puckiem i meta przy Krzyżu poświeconym Ofiarom Morza na cyplu w Rewie. Końcówka biegu pomimo wspaniałych widoków bardzo wymagająca, podbiegi, gwałtowne uskoki i błoto po wcześniejszych opadach deszczu skutecznie spowolniły naszych zawodników. Pomimo wielkiego wysiłku, fizycznego i psychicznego wycieńczenia wszyscy zawodnicy szczęśliwie ukończyli bieg. Na mecie kolejno wbiegający zmęczeni zawodnicy otrzymywali pamiątkowe medale. Brawa widzów i łzy w oczach biegaczy (może nawet ze wzruszenia a nie z bólu) uczyniły ten moment wartym zapamiętania na długo. Organizatorzy zapewnili wszystkim ciepłą zupę, owoce i kiełbaski z grilla.

100 km pokonało 5 zawodników,

(tych Ultrasów należy wymienić wszystkich, bo to czego dokonali to wielka rzecz ):usb 01

Łukasz GAURA czas biegu 11:54:51 – 1 miejsce

st. chor. sztab. Mariusz TOŁTYŻEWSKI czas biegu 13:20:47 – 2 miejsce

Ernest GRUDZIŃSKI czas biegu 13:20:49 – 3 miejsce

kmdr Mariusz WĄŻ czas biegu 13:57:55

Beata DORSZ czas biegu 13:57:55

65 km pokonało 3 zawodników:

Przemek ZIEMIANIN czas biegu 6:12:41 – 1 miejsce

Łukasz DRABIK czas biegu 6:44:01 – 2 miejsce

Mariusz OKOŃ czas biegu 7:53:24 – 3 miejsce

30 km pokonało łącznie 15 zawodników w tym 4 zawodników Nordic Walking:

Andrzej KURZAWSKI czas biegu 2:34:55 – 1 miejsce

Dariusz SZUMNY czas biegu 2:37:34 – 2 miejsce

Michał ADAMCZAK czas biegu 2:46:47 – 3 miejsce

Wszystkie wyniki dostępne są na stronie http://baltyckasztafeta.pl/wyniki-2/, zdjęcia i filmiki z UBS2019 wkrótce także na tej samej stronie a także na profilach zawodników.

Ultra Bałtycka Sztafeta rozpoczęła się i zakończyła w dniu 16 czerwca 2019 roku. Przeszła do historii jako druga edycja słynnej Bałtyckiej Sztafety z 2018 roku. Głównym organizatorem była oczywiście Akademia Marynarki Wojennej, Bałtycka Sztafeta pl. oraz Klub Sportowy „ISKRA” przy AMW. Pomysłodawcą jak i liderem zespołu organizatorów był kmdr Mariusz WĄŻ i Muzzy . W organizowaniu tej sportowej imprezy pomagało wiele osób, między innymi.

Team rowerowy AMW w składzie:

            Damian, Krzysztof, Piotr, Artur

Rowerzyści gościnnie:

            Michał, Tadeusz, Marta

Obsługa techniczna, medyczna i takie różne:

            Arkadiusz, Roman, Katarzyna,

Za każdą udzieloną pomoc i wolontariat serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim
i każdemu z osobna.

Czekamy z niecierpliwością na kolejną „okrągłą” 3 edycję BS. Uchylę Wam rąbka tajemnicy- będzie świętojańsko, a zawodnicy pobiegną ku wschodzącemu Słońcu. Czytajcie info na http://baltyckasztafeta.pl i śledźcie nas na Facebook’u.