Rzeźnik 2020 – upragniony pierwszy start po ogłoszeniu obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID 19

Rzeznik 1Rzeźnik to jeden z najbardziej popularnych biegów górskich w Polsce. Tegoroczny Rzeźnik był pierwszą dużą imprezą biegową, która odbyła się od czasu wprowadzonego w marcu zakazu organizowania zawodów sportowych. W tym wyjątkowym Festiwalu Biegowym wzięło udział ponad 2 tys. osób. Udało się to osiągnąć dzięki specyficznej formule imprezy wymyślonej i przygotowanej specjalnie na epidemiczne warunki. W tej zmienionej wersji Festiwal Biegowy Rzeźnik 2020 trwał aż 9 dni, od 6 do 14 czerwca, po to by biegacze, nie mogąc rywalizować ze sobą bezpośrednio, mogli indywidualnie pokonać trasę wybranego biegu.

Rejestrując się w wirtualnym biurze biegu, każdy uczestnik wybierał dzień i godzinę startu. Trasy były znakomicie oznakowane (także dla warunków nocnych), co potwierdzają nasi klubowi ultra-maratończycy (K. Śliwińska i M. Wąż). Przez cały okres trwania Festiwalu zapewniony był pomiar czasu na starcie i mecie w Cisnej oraz opieka medyczna. W punkcie odbioru pakietów kontakt z obsługą był zdystansowany, a zawodnicy i wolontariusze musieli nosić maseczki.

Ponieważ z powodów sanitarnych nie można było zorganizować tradycyjnych punktów żywieniowych, trasy biegów zostały wytyczone tak, aby biorący w nim udział przebiegali przez Cisną, gdzie mogli posilić się, napić i ewentualnie przebrać co było bardzo istotne, gdyż warunki, które panowały na trasie w tym roku były po prostu okropne. Długotrwałe opady deszczu i burze sprawiły, że bieszczadzkie szlaki zamieniły się w bagna i rzeki błota, w których grzązł każdy nierzadko zostawiając w błocie buty. O rekordowych wynikach trudno było mówić. Zamiejscowi i stali bywalcy imprezy zgodnie twierdzą, iż takiego błota w Bieszczadach nikt chyba nie pamięta. Limity czasowe zostały zniesione co dało biegaczom jeszcze jedną nietypową możliwość, z której wielu skorzystało. Dłuższe biegi można było rozłożyć nawet na kilka dni, biegnąc jednego pierwszą pętlę Rzeźnika, Sky czy Ultra, a drugą i ewentualnie trzecią uzupełnić w dni następne, nawet po dniu przerwy. Nasi zawodnicy, Katarzyna Śliwińska i Mariusz Wąż, początkowo zapisani na bieg Ultra Rzeźnik z dystansem 108 km, ze względu na burze gradowe i ciągłe ulewy zakończyli swój udział w tegorocznym Festiwalu na dwóch pętlach tj. klasycznym biegu Rzeźnika z dystansem 83km (bieg parami) z czasem lekko ponad 24 godziny. Należy wspomnieć, że bieg ten należy do najcięższych biegów górskich organizowanych w Polsce, gdzie sumaryczne długość podbiegów (przewyższeń) wynosi ponad 5 tys. metrów.

Rzeznik 2 Rzezznik 3 Rzeznik 2 Rzeznik 2

TUT – tak brzmi początek sezonu biegowego w 2020 roku.

TUT2020 2

Tegoroczny TUT czyli Trójmiejski Ultra Trail, przypadł na ostatni 29 dzień lutego. Trochę późno, ale już od siedmiu lat dla niektórych biegaczy, zwłaszcza tych biegających ULTRA, udział w TUT-cie traktowany jest jako rozpoczęcie nowego sezonu biegowego. Tak też stało się w tym roku.

Dla naszych klubowych ultra-maratończyków to kolejny już 5 start w tym dosyć popularnym biegu organizowanym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Trzeba też wspomnieć, że to jest jedyny zimowy górski bieg nad morzem w Polsce. W tym roku dla uczestników przygotowano kilka nowości. Tym razem zawodnicy mogli wybrać któryś z aż 4 dystansów mierzących: 10, 21, 42 i 68 km. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bez zmian pozostał najdłuższy – 68 km dystans (+/- 1500 m).

Na starcie stanęło niemal 300 biegaczy a wśród nich nasi klubowi biegacze: Katarzyna Śliwińska i Mariusz Wąż. Zawodnicy wystartowali o godz. 7:00 z ul. Tatrzańskiej w Gdyni, skąd pobiegli szlakami TPK, z niewielkimi odcinkami po drogach asfaltowych i po leśnych ścieżkach, do mety w Gdańsku zlokalizowanej na ul. Jana Kiepury. Dopuszczalny limit czasu na pokonanie 68km wynosił 11 godzin. Rekordzistą trasy został Norweg Eldrup Erland czołowy zawodnik biegów ultra na świecie, który przekroczył metę w czasie 05:08:42.

Nasza zawodniczka Katarzyna Śliwińska zakończyła bieg z czasem 09:08:46 a Mariusz Wąż – 09:09:02.

TUT2020 1

 

Gratulujemy!!!

Bieg Kund Portowych.

kundy2020 6  W nocy z 11/12 stycznia 2019 roku w środku nocy odbył się trening biegowy inny niż dotychczasowe. Dzięki inicjatywie Bałtyckiej Sztafety i wsparciu KS ISKRA oraz AMW, udało się zorganizować imprezę w której uczestniczyło 30 biegaczy na trzech dystansach (42 km, 21 i 10 km). Pierwsi na trasę biegową ruszyli o godz. 02.00maratończycy, półtora godziny później półmaratończycy, a o 04.30 biegnący na 10 km. Dodatkowo uczestnicy biegli z imitacją karabinka AK 47 elementem utrudniających trening. Biegnący zabezpieczeni byli poprzez suport rowerowy. Dwie trasy (21 i 10 km) wiodły brzegiem zatoki, gdzie trzeba było wykorzystać latarki i czołówki. Pogoda dopisała, świeże i rześkie powietrze dawało idealne warunki do długodystansowych biegów. Bieg zaczynał się i kończył w Akademickim Centrum Sportowym AMW, gdzie czekała na uczestników wojskowa grochówka, okolicznościowe dyplomy i medale. Było to również doskonała okazja wsparcia aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez wykupienie i licytację kalendarzy, klubowych szortów i drobnych upominków. Rozeszliśmy się gdy zaczęło świtać, a znakomita większość mieszkańców Gdyni wstawała z łóżek. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli się do zorganizowania treningu. Szczególnie Arkowi Pałuczakowi z ekipą, Kierownikowi Akademickiego Centrum Sportowego AMW p. Darkowi Sapiejce oraz wsparciu rowerowemu.

 

kundy2020 1kundy2020 2kundy2020 3kundy2020 4kundy2020 5kundy2020 7kundy2020 8

Garmin Ultra Race Gdańsk 2019 - 7 grudzień 2019 r.

garmin1  Garmin Ultra Race Gdańsk 2019 to kolejna edycja popularnego cyklu biegów ultra. Dla biegaczy było do wyboru jest jeden z czterech dystansów: 86 km, 52 km, 27 km oraz 11 km. Wszystkie dystanse poprowadzone były szlakami i ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Start i meta zlokalizowane były w Gdańsku Oliwie. Bieg odbył się 07 grudnia 2019. Nasi klubowi zawodnicy Katarzyna Śliwińska i Mariusz Wąż wzięli udział w biegu na dystansie 86 km. Trasa była bardzo wymagająca. Liczne przewyższenia, zakręty, wystające korzenie, ostre zbiegi i podmokły teren towarzyszyły biegaczom od samego początku do końca biegu.
Wyniki naszych zawodników:

Katarzyna Śliwińska 13:12:04

Mariusz Wąż 13:12:02

garmin2garmin3garmin4garmin5