Aktualności Klubu

W roku 2010 K.S. „Iskra” realizował dwa zadania zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zadania te, związane z przygotowaniem i startem reprezentantów Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej, klub realizuje od kilku lat.

I. Przeprowadzenie drugiego okresu przygotowań Reprezentacji WP w żeglarstwie do V WIS – Brazylia 2011

Największym i najpoważniejszym wyzwaniem dla klubu było podjęcie się realizacji pierwszego okresu przygotowań Reprezentacji WP w żeglarstwie do V WIS – Brazylia 2011. Celem drugiego etapu przygotowań do V Wojskowych Igrzysk Sportowych Brazylia 2011 było doskonalenie umiejętności, zgranie oraz zdobywanie doświadczenia załogi przygotowującej się do startu w igrzyskach. Zakładane cele i rezultaty zostały osiągnięte w zaplanowanym wymiarze.

Drugi etap przygotowań realizowany był m. in. na jachtach klasy Skippi 650 poprzez start w cyklu Pucharu Polski, starty w regatach Pucharu Świata oraz regatach krajowych.

 

oktant

   W mijającym roku Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie CISM odbyły się w Bahrajnie na jachtach klasy J 24. Jest to międzynarodowa klasa, której niestety nie posiadamy w Polsce. W związku z powyższym, zrealizowano zgrupowanie szkoleniowe w Słowenii, przed starem w mistrzostwach. Praca włożona w przygotowania zaowocowała bardzo dobrymi wynikami. Nasze reprezentantki (załoga kobieca) zdobyły srebrny medal Wojskowych Mistrzostw Świata CISM, natomiast załoga męska otarła się o podium, zajmując czwarte miejsce. Konkurencja podczas zawodów była bardzo silna, gdyż startujące w niej załogi stanowią ścisłą czołówkę światowego rankingu ISAF. Jest to najlepsze miejsce w dotychczasowej historii startów wojskowej załogi w zawodach tej rangi. Regaty rozegrano w formule match racing, która wymaga od załogi bardzo dobrej współpracy, dobrej kondycji i znajomości zarówno taktyki jak i przepisów żeglarskich. Załoga męska uległa reprezentantom Włoch (sternik P. Cian), załodze Rosji (sternik A. Arbuzow) oraz załodze tureckiej jednocześnie pozostawiając za sobą szesnaście innych załóg. Załoga żeńska ustąpiła jedynie załodze Brazylii, która posiadała większe doświadczenia na jachtach tego typu. Poza udziałem w mistrzostwach świata, zawodnicy brali udział w regatach klasy Skippi 650, które w pewnym stopniu są zbliżone do jachtów na których będą startować podczas igrzysk. Wielokrotnie zajmowali miejsca na podium, a do największych sukcesów należały m.in. zdobycie trzeciego i czwartego miejsca podczas Mistrzostw Polski w klasie Skippi 650, zdobycie brązowego medalu podczas Mistrzostw Europy w klasie Skippi 650 (Berlin), zajęcie trzeciego miejsca w regatach o Puchar AMW oraz drugiego miejsca w regatach o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP. Sukcesy załóg zauważane często były przez media, co zaowocowało licznymi publikacjami w prasie, Internecie i telewizji. Jednym z elementów przygotowań miał być udział w Wojskowych Mistrzostwach Europy, które zaplanowane były w tureckim Istambule. Niestety, na półtora miesiąca przed zawodami, organizatorzy odwołali zawody. Wynik sportowy, uzyskany w mijającym roku pokazuje, że bardzo ważne jest doświadczenie zdobywane na zawodach międzynarodowych. Zawodnikom reprezentujących Polskę na przyszłorocznych igrzyskach, należałoby stworzyć możliwość zdobycia takiego doświadczenia w startach zagranicznych.

II. Organizacja i przeprowadzenie IV Pucharu AMW w żeglarstwie.

Drugim zadaniem powierzonym klubowi było organizacja i przeprowadzenie IV Pucharu AMW w żeglarstwie, które stały się cykliczną imprezą sportową organizowaną na akwenie Zatoki Gdańskiej przez K.S. „Iskra”. Regaty były zawsze wysoko oceniane przez uczestników i obserwatorów. W roku 2007 impreza została wybrana najlepszymi regatami. IV Puchar Akademii Marynarki Wojennej w żeglarstwie są regatami, które na stałe wpisały się w kalendarz żeglarski. Przybyłych żeglarzy przywitał Rektor –Komendant AMW – kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz. Regaty zostały wysoko ocenione przez uczestników i obserwatorów. Głównym celem zawodów było wyłonienie najlepszej załogi startującej w regatach oraz promocja Polskich Sił Zbrojnych. Celem było również zdobywanie kolejnego doświadczenia żeglarskiego przez załogi wojskowe, a w szczególności żeglarzy przygotowujących się do Wojskowych Mistrzostw Europy CISM, które odbędą się w Turcji (październik 2010 r.). W zawodach wzięło udział trzynaście załóg (w tym cztery reprezentujących Wojskowy Zespół Żeglarski). Planowano uczestnictwo 15 załóg, niestety dwie załogi przyczyn technicznych, w ostatniej chwili musiały odwołać swój udział. Sprawne działanie komisji regatowej oraz zabezpieczenia technicznego doprowadziło do przeprowadzenia pięciu z siedmiu zaplanowanych wyścigów. Ostatniego dnia regat, słabnący wiatr spowodował konieczność przerwania szóstego wyścigu i zakończenie regat. Nie odnotowano większych awarii sprzętowych, a zabezpieczenie techniczne regat sprawnie i bezpiecznie przygotowało sprzęt, trasę regat i miejsce wodowania i postoju jachtów. Jednym z ważniejszych sukcesów była promocja żeglarstwa wojskowego, dzięki licznym informacjom, głównie w radiu i Internecie. Na tydzień przed realizacją zadania, na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdynia, przedstawiciele klubu poinformowali media o imprezie, co spowodowało duże zainteresowanie wśród mieszkańców Trójmiasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki (m in. koszulki), najlepsze załogi zostały wyróżnione plakietami okolicznościowymi i nagrodami rzeczowymi. W ocenie organizatora, IV Puchar Akademii Marynarki Wojennej w żeglarstwie, cele zawodów zostały osiągnięte w pełni.

III. Pozostała działalność.

Od trzech lat działa reaktywowana po latach sekcja nurkowa „Manta”, która realizuje szkolenie w zakresie nurkowania członków klubu oraz studentów Akademii Marynarki Wojennej. Po wielu sukcesach grupy studentów z lat 2007/08 (szczególnie zdobycie 1. miejsca w XII Wieloboju Nurkowym o Puchar Dowódcy MW RP w Gdyni i pozostawienie w polu takich zespołów jak chociażby nurków z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków MW) zainicjowało zaangażowanie się kadry AMW w działalność sekcji.

Klub w minionym roku organizował imprezy w sporcie masowym. Były to II Mistrzostwa AMW w strzelaniu z broni pneumatycznej, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów uczelni.

Dzięki współpracy z WKS Flota Gdynia, możliwy jest rozwój tenisa ziemnego. W minionym roku klub był organizatorem Otwartych Mistrzostw K.S. „Iskra” par mieszanych w tenisie ziemnym. Zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

W związku z zainteresowaniem młodych żeglarzy regatami, klub organizował regaty o Puchar UKS OPTI i KS ISKRA w klasie Optimist. Największym sukcesem organizacyjnym regat była frekwencja uczestników. Planowano liczbę startujących na ok. 60. Faktyczna liczba zawodników zgłoszonych to 142. Warunki pogodowe pozwoliły rozegrać pięć wyścigów, a sprawna obsługa komisji regatowej i ekipy zabezpieczającej, spowodowały, że organizatorzy uzyskali wysoką ocenę od uczestników i grona trenerskiego.

W związku z coraz większą ilością członków oraz potrzebą powiększania bazy szkoleniowej, klub zakupił ze środków własnych bieżnię treningową oraz stacjonarny rower treningowy.

Pozyskano również środki finansowe na zakup dwóch nowych kompletów żagli do akademickich jachtów Skippi 650 za sumę 16.000 zł.

skippi

Na rok 2011 klub złożył 6 ofert na realizację zadań publicznych:

  • Organizacja i przeprowadzenie VIII Mistrzostw Wojska Polskiego w Judo w dniach od 30 marca do 01 kwietnia 2011 r. w Gdyni;
  • Przeprowadzenie ostatniego okresu przygotowań reprezentacji WP w biegu na orientację do V Wojskowych Igrzysk Sportowych „Brazylia 2011”;
  • Przeprowadzenie ostatniego etapu przygotowań Reprezentacji WP w pięcioboju morskim do V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych – Brazylia 2011;
  • Przeprowadzenie ostatniego etapu przygotowań Reprezentacji WP w broni krótkiej do V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych – Brazylia 2011;
  • Przeprowadzenie ostatniego etapu przygotowań Reprezentacji WP w żeglarstwie do V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych – Brazylia 2011;
  • Organizacja i przeprowadzenie Morskich Mistrzostw Wojska Polskiego w żeglarstwie.

 

Jak dotychczas  to największa liczba zadań realizowanych przez klub. Dla sprawnej realizacji tych zadań nawiązano współpracę z Zespołem Sportowym MW, którego zawodnicy stanowią reprezentację Wojska Polskiego na Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. Należy nadmienić, że dwie załogi (męska i żeńska) przygotowujące się do startu w Rio de Janeiro są członkami naszego klubu.

Oprócz ofert składanych do Ministerstwa Obrony Narodowej, złożyliśmy oferty na realizację zadań z dziedziny propagowania sportu powszechnego do Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Wojskową Federację Sportu.